Tworzenie kopii zapasowej wordpress

3 sierpnia 2016 przez w kategorii Panel Administratora, WordPress, Wtyczki otagowane jako , , z 0 i 0
Home > Blog > Panel Administratora > Tworzenie kopii zapasowej wordpress

Kopia zapasowa wordpress / backup wordpress

W dzisiejszym tutorialu dowiedzą się Państwo w jaki sposób wykonać i co to jest kopia zapasowa wordpress (ang. Backup wordpress). Jest to bardzo ważny proces, który pozwoli nam uniknąć niepotrzebnych problemów w przypadku awarii serwera, włamu na stronę lub serwer, wykonania jakiegoś błędu na stronie i w wielu innych przypadkach w wyniku których nasza strona przestanie działać. Dzięki kopii zapasowej będziemy mogli przywrócić całą stronę, z wszystkimi ustawieniami, grafiką oraz treścią, która została dodana do momentu wykonania kopii zapasowej.

Przejdźmy do najważniejszego, czyli w jaki sposób wykonać wspomnianą kopię zapasową wordpressa

1. Przede wszystkim musimy się zalogować. Wpis pokazujący etap logowania znajdziecie tutaj: Logowanie do WordPressa

2. Instalujemy wtyczkę o nazwie „Duplicator” . Nie wiesz jak tutaj jest podpowiedz -> Instalowanie wtyczek wordpress

3. Po instalacji i włączeniu wtyczki Duplicator, klikamy na „Duplicator” w menu po lewej w Kokpice wordpress.

4. W oknie które się pokaże, w prawym górnym rogu klikamy przycisk „Create New

5. W polu „Name” możemy zmienić nazwę, zachęcam jednak by zostawić to tak jak jest, gdyż na początku nazwy pliku mamy podaną datę wykonania kopii zapasowej, co z punktu widzenia zarządzania naszymi kopiami jest bardzo ważne. Dzięki temu, a dokładnie dacie będzie mogli od razu zidentyfikować, która kopia zapasowa jest ostatnia co za czym idzie najświeższa. Po wpisaniu nazwy wciskamy przycisk „Next” w prawym dolnym rogu.

6. Wtyczka zaczyna skanować naszą stronę w poszukiwaniu błędów itp.

7. Po przeskanowaniu strony, praktycznie zawsze wtyczka znajduje jakieś błędy, które nie mają żadnego negatywnego wpływu na późniejsze działanie strony (na przykładnie widać, że wtyczka znalazła błąd w PHP). Jeżeli, wtyczka wykryje nam jakikolwiek błąd musimy zaznaczyć opcje „A warning status was detected, are you sure you want to continue?” i nacisnąć przycisk „Build

8. Następnie wtyczka zaczyna budować naszą kopię zapasową, może to potrwać kilka minut w zależności od rozmiarów strony

9. Po zakończeniu budowania kopii zapasowej przyszedł czas by zapisać ją na naszym dysku lub ewentualnie w chmurze. Klikamy przycisk Installer oraz Archive. Podczas tworzenia kolejnych kopii zapasowych wystarczy zapisac tylko Archiwum poprzez wciśnięcie przyciski Archive. Plik installer, który służy do instalacji jest zawsze taki sam.

Na tym kończy się proces tworzenia kopii zapasowej strony opartej na wordpressie. W kolejnym tutorialu pokażemy Państwu w jaki sposób przywrócić kopię zapasową strony.

W razie pytań, wątpliwości jak zawsze czekamy na Waszek komentarze.

STRONA ZROBIONA PRZY UŻYCIU WORDPRESS'A